Rush TR

Oyunlarda klavyenin önemi çok büyüktür. Çünkü oyun boyu kontrollerin çoğu klavye üzerinden yapılır ve oyuncu klavyeye ne kadar hâkimse oyuna da o kadar hâkim olur. Oyuncu klavyeleri oyun sırasında silah görevi görür ve oyuncu bu silahı ne kadar iyi kullanıyorsa o derecede başarılı olacaktır. Oyuncu klavyeleri birçok farklı özelliğe sahip ve bunlar oyuncuların tercihlerine göre farklılık gösteriyor. Her profesyonel oyuncu aynı klavyede aynı performansı gösteremeyebiliyor. Bu durum alışkanlıklara göre farklılık gösteriyor.

Oyuncu Klavyesi Özellikleri Nelerdir?

Oyun oynarken klavye nasıl tutulur sorusunun cevabı klavyeden klavyeye değişir. Çünkü büyük klavyeler olduğu gibi daha minimal klavyeler de vardır. Oyuncunun isteğine göre bu modellerden en uygun olanı tercih edilir. Oyuncu klavyelerinde genellikle en fazla kullanılan tuşlar renkli olurken artık günümüzde çoğu klavyelerde tüm tuşlar LED ile döşenmiştir. Bu ışıklar kontrol edilebilir ve istenilen tuşa istenilen renk atanabilir özellikte klavyeler vardır. Sadece belirli tuşları renkli olan klavyelerde bu renkli tuşlar genellikle en çok kullanılan WASD tuşlarıdır.

Oyuncu Klavye Modelleri

Oyun oynarken klavye nasıl kullanılır sorusuna cevap verebilmek için hangi klavye modelinin kullanılacağına karar verilmelidir. Minimal klavyelerde tuşlar birbirine daha yakındır ancak daha büyük klavyelerde tuşların aralarındaki mesafe fazladır. Oyuncunun eli hangisine alışkınsa onun tercih edilmesi doğru olacaktır. Klavye modellerinden en fazla kullanılanı küçük tipteki klavyelerdir. Çünkü oyuncular bazen oyunlardaki turnuvalar nedeniyle oyuna farklı yerlerde girebiliyorlar. Bu gibi durumlarda oyuncular klavyelerine alışkın oldukları için gittikleri yerlere klavyeleri ile birlikte gidebiliyorlar. Bu durumlarda klavyenin küçük olması taşınması açısından kolaylık sağlayacaktır.

Oyuncu Klavyesi Nasıl Kullanılır?

Oyunda klavye açma genellikle klavyesi bozuk olan veya oyun anında bozulan oyuncular için oldukça zor bir durumdur. Oyunun ortasında basmayan tuşlar ile oyuna devam etmek için ekran klavyesi açmak zorunda kalan oyuncuların oyun içindeki performansı düşer. Oyuncu klavyelerinin kullanım şekilleri oynanan oyuna bağlı olarak değişir. Gelişmiş oyunlarda daha fazla tuş kullanılırken normal bilindik bilgisayar oyunlarında hemen hemen aynı tuşlar kullanılır. Oyun oynarken el pozisyonu da önemlidir bunun nedeni ise klavyeye hâkim olunması gerektiğidir. Tuşların birbirine yakın olması klavyeye hâkim olma konusunda yardımcı olacaktır. Ancak bazı kişiler tuşların birbirine uzak olduğu klavye tiplerine alışkın oldukları için onlara bu klavye modeli zorluk çıkarabilir. Aynı zamanda oyun esnasında klavyedeki tuşlara rahat basılması için tuş basım mesafesinin de az olması daha yararlı olacaktır. Tuş mesafesinin fazla olduğu klavyelerde oyuncular tuşlara basıp basmadıklarına emin olamayabiliyorlar. Bu durum oyundaki başarıyı azaltıyor çünkü bazı oyunlarda zamanla yarışılıyor ve tuşa basıp basmama konusunda kararsız kalan oyuncular diğer oyunculara göre geride kalabiliyor.

Oyuncu Klavyesi Nasıl Seçilmelidir?

Oyuncu klavyesi seçilirken dikkat edilmesi gereken şey diğer profesyonel oyuncuların nasıl klavye kullandıkları değil bizim nasıl klavye kullandığımızdır. Herkesin bir klavye alışkanlığı vardır ve hangi klavye modeli bu alışkın olunan modele uygunsa o klavyeyi seçmek doğru olacaktır. Klavye seçerken oyuncuların en fazla dikkat ettiği şey ışıklandırmalardır. Karanlıkta da oyun keyfi sunan ışıklı klavyeler sayesinde geceleri de oyun oynanabiliyor. Aynı zamanda bazı klavyelerde ek olarak ekran oluyor ve bu ekran yardımıyla oyundaki can ve sağlık parametreleri kontrol edilebiliyor. Bu sayede monitörde bu parametreler kapatılarak daha geniş bir monitörde oyun oynamaya yardımcı oluyor.

Oyuncu Klavyesi Kullanmanın Avantajları

Oyuncu klavyesi kullanmanın diğer klavyeleri kullanmaya göre birçok avantajı vardır. Örneğin yukarıda bahsedilen ek ekran özelliği sayesinde oyuna daha fazla konsantre olarak oyun performansı arttırılabilir. Bunun yanında ışıklı klavyeler sayesinde tuşların yeri daha kolay fark edilebilir ve oyun esnasında bu tuşlara erişim daha kolay bir hal alır. Bunlara ek olarak mekanik klavyeler de oyun içerisinde oyuncuyu çok avantajlı bir yere getirecektir.

Oyun Sırasında Klavyenin Önemi

Oyunlarda belki de en önemli şey klavyedir. Klavye oyuncunun silahıdır denilebilir. Klavyeye hâkim olan oyuncu oyuna da hâkimdir ve eli ne kadar hızlıysa o kadar başarılı olacaktır. Klavyelerin fonksiyonları ve özellikleri de oyundaki başarıyı etkiliyor. Rahat olmayan ve alışık olunmayan ir klavye ile oynanan oyunlardan hem haz alınmayacak hem de performans düşecektir. Bu yüzden oyun oynarken kullanılan klavyenin oyuncuya uygun olması önemlidir. Bazı oyunlarda kullanılan kısayollar bilinirse klavye kullanırken daha hızlı olunacak ve bu da oyuna yansıyacaktır. Bu kısayolların klavyede kolay bulunabilmesi için ışıklandırılması da önemlidir. LED aydınlatmalı klavyeye sahipseniz bu kullanılan tuşlara göze çarpan renkler atayarak ulaşılabilir yapabilirsiniz. Oyunlarda ortak kullanılan tuşların WASD tuşları olması nedeniyle bu tuşlar da diğer kısayollardan farklı renkte olursa oyun oynarken kolaylık sağlayacaktır. Bunların yanında klavyede önemli olan bir diğer faktör tuşların rahat basımlı olmasıdır. Oyuncu oyun sırasında tuşa basıp basmadığından dolayı şüphe duymamalıdır. Bu durumlarda oyundaki konsantresi bozulacaktır ve dikkati dağılacaktır.
Notebook Soğutucusu Neden Kullanılır?

Bir yanıt yazın